Aquaman ve Shazam DC’yi Kurtarabilecek mi?

Aquaman ve Shazam’in Fragmanları Yayınlandı

Geçtiğimiz hafta San Diego Comic-con’da DC sinema evreninden iki yeni fragman yayınlandı: ‘Aquaman’ ve ‘Shazam’. Fragmanları izledik ve sindirdik… Peki, şimdi esas soruya gelelim; bu iki film DC Sinema Evreni’ni kurtarabilecek mi?

Bildiğimiz üzere DC’nin en büyük bombası ‘Justice League‘ hem gişede hem kendi ellerinde feci anlamda ‘patladı’. Bu yaşananlardan sonra Warner Bros. ve DC Comics’in reform niteliğinde kararlar alacağını duymuştuk. 2018’in ilk yarısı, DC hayranları için çok sessiz geçmişti. San Diego Comic-con 2018’de gelen bu iki yeni fragman bir heyecan dalgası yaratmış durumda. Ancak, aynı şekilde eleştirilerin de bu heyecan dalgasıyla beraber tekrardan ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

SHAZAM

İlk olarak Shazam’ı ele alalım. DC Sinema Evreni için yepyeni bir karakter… Daha önce herhangi bir filmde de görmedik. Fragmanı izlediğimiz kadarıyla eğlenceli bir film bizi bekliyor. Konusunu özetlemek gerekirse eğer, on dört yaşındaki yetim Billy Batson, eski bir büyücünün verdiği güçlerle süper kahramana dönüşüyor. Bu güçler sayesinde, Süleyman‘ın Bilgeliği, Herkül‘ün Gücü, Atlas‘ın Dayanıklığı, Zeus‘un Görkemi, Aşil‘in Cesareti ve Merkür‘ün hızına sahip oluyor.

Filmin yönetmeni David F. Sandberg, film hakkında; ‘Billy, annesinin yaşadığına inanıyor ve onu arıyor. Bu esnada süper güçlere sahip oluyor ve nasıl kullanacağını çözmeye çalışıyor. Süper kahraman uzmanı arkadaşı Freddie güçlerini keşfetmesinde ona yardımcı oluyor.’ şeklinde bir açıklama yapmış. Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere Shazam, basit ve sade konusu olan çerezlik film izlenimi veriyor.

Peki, ya eleştiriler? Fragmanı izleyenlerin yaptığı en olumsuz eleştiri, filmin ‘ucuz’ görüntüsü. Gerçekten de Shazam’ın kıyafetini oldukça 90’lardan kalma ve film de sinema filminden ziyade bir televizyon filmi gibi görünüyor. Ancak bu ucuz görünümün bilinçli olma ihtimali de var. Sonuçta Billy bir çocuk, nasıl süper kahraman olunur bilmiyor ve en önemlisi de film, bir komedi filmi. Ucuz görünüm, komedi öğesini ön plana çıkarmak için kullanılmış olabilir (biraz iyi niyetli mi oldum ne?).

İkinci büyük eleştiri ise Zachary Levi’nin olmadığı yönünde… Ben, buna katılmıyorum. En azından çok erken bir eleştiri olduğunu düşünüyorum. ‘Batman v Superman: Dawn Of Justice’ fragmanlarından sonra herkes Ben Affleck için kötü eleştiride bulundu ama ‘Batman v Superman: Dawn Of Justice’ın en iyi yanı Batman karakteriydi. Bu yüzden bu tarz bir eleştiri için filmi beklemek gerek.

AQUAMAN

DC Sinema Evreni’nin San Diego Comic-Con’da yayınladığı bir diğer fragman ise ‘Aquaman’Aquaman karakterini ‘Justice League’den tanıyoruz. Jason Momoa çok ‘badass’ bir karakter çizmişti. Ancak şu var ki ‘Justice League’de Aquaman’ın hâlâ çaylak dönemlerinde olduğunu öğrenmiştik. Filmin fragmanından da anlayacağımız üzere, Aquaman’ımız henüz ‘denizlerin hükümdarı’ olmuş değil.

Bu da bize Aquaman’In de aslında ‘origins’ tadında bir hikâyeyle karşımıza çıkacağını söylüyor. Origins tadında bir başka film olan ‘Wonder Woman’ın DC Sinema Evreni’nin en başarılı filmi olduğu düşünülürse, bu iki filmde bu açıdan umut veriyor.

Ancak Aquaman hakkında da çok sert eleştiriler mevcut. Bir kısım ‘Justice League’den sonra karakteri silmiş durumda, bir kesim çizgi romandan fazla kopuk olduğunu söylüyor, bir kesim ise fazla komik olduğunu söylüyor. Fragmana bakılınca filmin mizah öğelerini barındıracağı şüphesiz… DC Sinema Evreni, ‘Batman v Superman: Dawn of Justice’ ile ‘fazla karanlık’ eleştirisi almıştı. Şu an ise ‘fazla renkli’ eleştirisi alıyor. Aquaman’ın afişini ‘Kayıp Balık Nemo’ afişine benzeten, Mera karakterini ise ‘Küçük Deniz Kızı Ariel”e benzeten yorumları, sosyal medyada bolca bulabilirsiniz. Belli ki DC filmleri için ‘renk tonu’nu hâlâ oturtabilmiş değil?

Kısaca özetlemek gerekirse, fragmanlar yine herkesi memnun etmiş değil. Ancak beklentilerin düşük olması uzun vadede olumlu bir etki dahi yaratabilir. Bunun en iyi örneğini ‘Wonder Woman’ filminde gördük. DC’nin en düşük beklentiyle izlenen filmi en olumlu tepkileri alan filmi oldu. Bu yüzden umutsuz konuşmamak gerek diyor, hepinize iyi günler diliyoruz.

Aquaman
Baya renkli, evet…

Yazar: Cengizhan Babacan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: