Caner Özdurak ve ‘Karıncayiyen’ Hakkında

CanerCaner Özdurak yerli çizgi roman piyasasında yapmış olduğu sıra dışı işleri ile kendisine has bir kitle edinmiş bir sanatçıdır. Yaptığı işler de gerçekten çok derin ve psikolojik etkiler bırakan türden diyebiliriz. FABİSAD yani Fantazya ve Bilim Kurgu Sanatları Derneği üyesi de olan Caner Özdurak kendisi için, yazı ve resim arasında tercih yapamayınca çareyi çizgi roman çizmekte bulduğunu söylemiştir. Ayrıca çizgi romanlar için de bir sanat olduğunu dile getirip resim ve yazının kesiştiği en üst nokta tanımını yapmıştır.Kendisinin yarattığı eserlere bakarsak eğer uzun yıllardır devam eden ‘Dehliz’, ‘Karıncayiyen’ ve ‘Saha Çizgisi’ çizgi romanları ile ilk bağımsız yayınlarını Art of CÖ logosu altında yayınladığını görürüz. Ayrıca ‘Amerikan Futbolu İllüstratorü’ adlı köşesinde kendine özgü çizgileriyle yorumlamalar yapmıştır. ‘Saklı Kent’, ‘Karakalem (Heavy Metal illüstrasyonları)’, ‘Pentagram’ adlı fanzinleri de çıkartmıştır. ‘10 Cent Tales’, ‘Klan’ gibi fanzin çizgi romanlarında da konuk çizer olarak yer alan Caner, profesyonel olarak da ‘Galatasaray Resmi Dergisi’, ‘Gelin Dergisi’, ‘Davetsiz Misafir,’ ‘Patatez’, ‘Gargi’, ‘Gölge e-dergi’, ‘Hayatım Futbol e-dergi’, ‘Hardal’ ve ‘Futbol Extra’ gibi dergilerde çizimleriyle yer almıştır.

Caner Özdurak ve ‘Karıncayiyen’

CanerGelelim diğer konumuz ‘Karıncayiyen‘e. Öncelikle şunu söylemeliyiz ki bu çizgi roman, öyle sizin bildiğiniz çizgi romanlardan değil. Hiçbir şekilde bir yazı bulunmuyor içinde. Sadece çizimler var. Ve siz de çizimlerden okuyorsunuz her şeyi aslında.

Çizgi romanın kapağından anlıyorsunuz zaten. Parçalanmış oyuncak bir ayı ve elinde bir tüfek…

Çizgi romanın içerisine baktığımızda da buna benzer çizimler görüyoruz. Önce bir yerlere ait çizimler görüyoruz ama sonraki sayfalarda o çizimlerdeki yerlerin Orta Doğu gibi olduğunu görüyoruz. Ellerinde tüfekler olan çocuklar ve gençler çıkıyor karşımıza. Ardından da her sayfa içerisinde dört ya da beş kare çizimler… Hepsinde de Orta Doğu‘nun toprak renkleri, ellerinde tüfekli insanlar, canı yanan insanlar, askerler, kan ve katliam bulunuyor. Aslında hiçbir şekilde bir yazı olmadığı halde her sayfa ve her kare çok fazla şey anlatıyor.

İnternet Sitesi: http://canerozdurak.com/karincayiyen/

Yazar: Mehmet Arca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: