DC Comics / Vertigo Comics Evreni’nin En Güçlü 28 Karakteri

DC Comics / Vertigo Comics Evreni’nin En Güçlü 28 Karakteri

Daha önce Joker’in DC Comics Evreninde Yaptığı 15 Deli Hareket ve DC Comics Evrenindeki Müslüman, Türk ve Doğulu 30 Karakter listelerini sizlere sunmuştum. Şimdi de DC Comics ve Vertigo Comics evrenlerinde yer alan en güçlü 28 karakteri derledim. Detaylı olmasa da mümkün olduğunca çok bilgi olmasını sağladım. Bu listede ayrıca o kadar güçlü olmasına rağmen daha önce hiçbir listeye alınmamış bir karakter de yer alıyor. Umarım beğenirsiniz. İyi okumalar dilerim.

DC Comics / Vertigo Comics Evreni’nin En Güçlü 28 Karakteri

DC Comics / Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

28) Guardians Of The Universe

Tür: Kozmik Varlık

Bu ekip, Maltus Gezegeni‘nde yaşayan ve belki de evrende var olan ilk akıllı yaşam formudur. Zamanla evreni denetleyecek kadar kendilerini geliştirmişlerdir. Ama aralarından adı Krona olan bir tanesi yasaklanmış bir deney yapmıştır. Diğerleri ise Krona‘yı durduramayınca bu deney sonucunda evren zarar görmüştür. Guardians Of The Universe ekibi de zararı düzeltip evreni normale döndürmüşlerdir.

Ardından da evreni korumak adına OA‘ya yerleşip tam anlamıyla evrenin koruyucuları olmuşlardır. Daha yaşam, dünyada var olmadan önce Glow‘u nasıl manipüle etmeyi öğrenmişlerdir ve bu enerjiyi depolamak için bir merkezî güç pili yaratmışlardır. Sonrasın da yaptıkları işler arasında korkuyla beslenen Parallax‘ı ele geçirmek de vardır. 

Yeşil Marslılar ile Beyaz Marslılar arasındaki savaşın, türlerinin yok olmasını engellemek ve evrene zarar vermemesi adına onlara ateşten korkma duygusunu aşılamışlardır. Yeri geldiğinde Apokolips‘e karşı savaş açmışlardır. Darkseid ile karşı karşıya gelmişlerdir. Bir teoriye göre de Superman / Kal-El‘in dünyaya olan yolculuğuna da rehberlik etmişlerdir.

Green Lantern Corps‘u kurmuşlardır. İlk kez 1960 yılının Temmuz ayında ‘Green Lantern Vol. 2 #1′ sayısında yer almışlardır.

DC Comics / Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

27) Darkseid / Uxas

Tür: Uzaylı

Sıradaki şahsı DC Comics okuyucularının hepsi bilmektedir eminim ki. Çizgi romanlarda Justice League‘in en büyük düşmanıdır diyebiliriz. Kendisi Apokolips gezegeni cehenneminin lideridir. Old Gods‘un güçlerini çalan Darkseid, bu güçleri sayesinde evredeki en güçlü karakterler arasına girmiştir. Old Gods‘un gücünü alarak yenilmez, güçlü ve akıllı olmuştur.

Darkseid‘ın gücü, bir Kryptonlu‘ya rakip olabilecek kadar, Lantern yapılarını zahmetsizce parçalayacak kadar ve birden fazla büyüyü aynı anda yenebilecek kadar güçlüdür. Darkseid, Apokolips gezegeninin kalbine kendisini mühürleyerek ve gezegenin enerjisini yiyerek kendisini her defasında güçlendirebilir. Bir süreliğine ölmüş olanları yeniden canlandırabilir. Telepati gücü de mevcuttur.

Bu gücü bir defasında John Constantine‘in üstünde denemiştir. Zihniyle nesnelerin yerlerini ve kişilerin hareketlerini zihinsel etkileyebilir. Gözlerinden o meşhur ışınları atabilir. Işınları da hedefini asla kaçırmasın diye onları hedefe kilitleyebilir. Omega Etkisi adlı kozmik bir enerji alanını da kullanır. Kendisi uzaylı bir varlıktır ama kazandığı bazı güçler sayesinde evrenin işleyişini kozmik bir seviyede algılayıp ve anlayabiliyor.

İlk kez 1970 yılının Kasım ayında ‘Superman’s Pal Jimmy Olsen #134‘ sayısında yer almıştır.

DC Comics / Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

26) Gaea

Tür: İlahi varlık

Yunan mitolojisinden gelen bu karakter, mitolojideki görevini de DC Comics evreninde de aynı görevini sürdürmektedir. Dünya üzerindeki tüm yaşamın annesi olarak kabul edilir. Dünyanın özünü canlı tutan yaşam gücü olarak da bilinir.

Yani bu durumda kendisi ölürse, dünyadaki yaşam gücü de ölür. Haliyle canlılar da ölür. İlk kez 1981 yılının Eylül ayında ‘New Teen Titans Vol 1 #11‘ sayısında gözükmüştür. Kendisi Yunan Tanrıları olan Zeus, Posedion, Hades gibi karakterlerin yaratıcısıdır.

25) X’Hal

Tür: Uzaylı Varlık (Sonradan Kozmik Varlık)

Sektör 2828‘de yer alan Okaara gezegeninde yaşayan bir uzaylıdır. Herkese karşı barışçıl bir yol izlemiştir. Hatta gezegeni, başka bir gezegenle iletişim kurduğunda barış gönüllüsü olarak elçilik göreviyle o gezegene bile gitmiştir. Ama gider gitmez orada köle olarak tutuklanmıştır. Ardından da üzerinde sayısız deneyler yapılmıştır. Bu deneyler sonucu, bedeni artık işlev göremez hale gelmiştir. Ama içinden de saf bir kozmik enerji çıkmaya başlamıştır.

DC Comics / Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

Onu köle edenler bu enerjiyi kontrol ettiklerini sanıyordu ama enerji o kadar güçlü bir hâl aldı ki kendisini kaçıranları ve onların gezegenini yok etmiştir. X’Hal, başlangıçta sıradan güçsüz bir uzaylıydı. Ama kendisi kozmik bir enerjiye dönüştükten sonra bile orijinal şeklini korumaya devam etmiştir. Ancak gücünü kullanırken zaman zaman bu enerjisi bir aura yaymıştır ve bundan dolayı kendisini ara ara kaybetmiştir.

İçindeki güç, gezegenleri yok edebilecek kapasitededir. X’Hal ayrıca gücünü diğer varlıklara aktarabilir, onlara kendi yeteneklerine benzer beceriler kazandırabilir. İlk kez 1982 yılının Ekim ayında ‘New Teen Titans #24′ sayısında yer almıştır.

DC Comics / Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

24) Imperiex

Tür: Kozmik Varlık

İlk kez 2000 yılının Ocak ayında ‘Superman: No Limits! #1 – TPB‘ sayısında gözükmüştür ve evrendeki en güçlü karakterler arasında yerini almıştır. Bu karakterin en güçlü özelliği, Bing Bang patlamasının gücünü elinde tutuyor olmasıdır. Mevcut evreni yok edip yeni ve daha mükemmel bir evren yaratmak isteyen Imperiex, dünyayı da yok etmeyi kafasına koymuştur.

Bir ara Superman ve Kismet ile kavgaya da girmiştir. Dünya üzerindeki 8 milyondan fazla insanı, gezegene saldırması sırasında öldürdüğü rivayetleri de dolaşmaktadır. Imperiex, kozmik bir enerji varlığıdır. Kendisine fiziksel bir form vermek için her zaman fiziksel bir bedene de ihtiyaç duymaktadır. Ama bedeni parçalansa da Imperiex‘i oluşturan enerji yok olmamaktadır.

DC Comics / Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

23) Trigon

Tür: İlahi Varlık

Kendisi Gotik büyücü Raven‘ın babasıdır. Bu Trigon‘un tek amacı kötülüğünü yaymaktır. Büyü ve sihir alanında zaten kendisini kanıtlamış olan Trigon, alev patlamalarını yapıp fiziksel saldırıları manipüle edebilen mistik bir güce de sahiptir. Aynı zamanda ilahi güçlere de sahip olan Trigon, İblis varlıkların güçlerinin çok ötesinde güçlere de sahiptir ve tüm İblis varlıkları, hem gücüyle hem de korkusuyla yönetebilir.

Ayrıca ölümsüzdür. Hız refleksleri çok iyidir ve iyi bir çevikliğe sahiptir. Düşünce gücüyle başka yerlere ışınlanabilir. Olayların gerçekleşeceğine dair iç güdüsü vardır sahiptir. Düşmanı hangi hamleyi yapacağına bile daha karar vermeden önce düşmanının her hareketini ve niyetini tahmin edebilir. Gözlerinin üstteki çifti, her şeyin farkında olmasına ve standart gözlerinin göremediği şeyleri görmesini sağlayabilir.

Telekinetik güçleri o kadar güçlüdür ki evrenin temel kuvvetlerini, gerçekliği, uzay-zaman sürekliliğini manipüle edebilir ve bozabilir. İlk kez 1981 yılının Şubat ayında ‘The New Teen Titans #2’ sayısında yer almıştır.

DC Comics / Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

22) Neron

Tür: İlahi Varlık

DC Comics‘in Neron‘u alevlerin bol olduğu yer olan Lucifer‘ın krallığı Cehennem‘de yaşamaktadır. Kendisi düşmüş bir melektir. İnsanların karşısına çıkıp ruhlarını satması karşılığında fırsatlar önermektedir.

İlk kez 1995 yılının Ekim ayında ‘Manhunter #11 – Until The End Of The World‘ sayısında yer almıştır. İlahi bir varlık olan Neron, boyutlar arası etki, sihir, büyücülük, ölümsüzlük, şekil değiştirme, ışınlanma ve enerji patlamaları gibi güçlere sahiptir.

21) S’ivaa

Tür: Kozmik Varlık

Old Gods‘un ölümünden sonra onlardan geriye kalan S’ivaa, dansıyla evrenleri yok edebilen güçlü kozmik bir varlıktır. New Gods, iktidara geldikten sonra S’ivaa da dans etmeye ara verip okyanusların dibinde uykuya dalmıştır. S’ivaa‘nın güçleri çok geniştir. Hem fiziksel hem de metafiziksel saldırılara karşı tamamen dayanıklıdır.

DC Comics  Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

Superman ve New Gods‘a karşı aynı anda karşı koyabilmiştir. Boyutsal ve gerçeklik çarpıtma yeteneklerinin bir yönünü, kristal enerji hançerlerini, uzay-zaman sürekliliği boyunca var olan varlıklarından rakiplerine saldırmak için başlatabilir.

İlk kez 1996 yılının Temmuz ayında ‘New Gods Vol 4 #9′  sayısında yer almıştır. Son kez de 1997 yılının Ocak ayında ‘New Gods Vol 4 #14′ yer  almıştır.

20) The Quantum Mechanics

Tür: Kozmik Varlık

Neredeyse Tanrı benzeri bilgilerle donatılmış olarak tüm dünyaları, evrenin yarısına teleport etmek de dahil olmak üzere hayal gücünün akla getirebileceği pratik bir beceriye sahiptir. Big Bang patlamasında doğan The Quantum Mechanics, gök cisim aydınlığı ile evreni dolaştı. İncelemeler yaptı. Kendisi aynı zamanda kozmik bir varlıktır.

DC Comics  Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

İlk kez 2000 yılının Ekim ayında ‘JLA: Heaven’s Ladder #1 – Heaven’s Ladder‘ sayısında yer almıştır.

19) Nekron

Tür: Kozmik Varlık

Nekron adındaki ölüm ile karanlığın somut örneği olan bu karakter, istediği hayatı alıp istediği hayatı geri getirme gücüne sahiptir. Geçmişte birçok kahramanın canlandırılmasına katkıda da bulunmuştur. Nekron, yakın zamanda Black Lantern Corps‘un lideri ve yaratıcısı da olmuştur. Cehennem, Limbo ve Arafat‘ı sınırlayan bir boyutun hükümdarıdır.

DC Comics  Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

Hükümdarlığı ölen herkesin ayrılmış ruhlarının, son varış noktasına, iyi ya da kötü geçmesini bekleyen bir yer işlevi görür. Nekron, kendi alanına giren ruhlardan güç aldığından dolayı, sürekli olarak daha fazlasını elde etmeye çalışmaktadır. Guardians Of The Universe‘a bile zarar verecek kadar güçlü, karanlık yıldırım adlı bir gücü vardır. Oldukça güçlü olmasına rağmen, durdurulamaz değildir ama.

Wonder Woman‘a karşı yenilmişliği de vardır. Ölümlerine sebebiyet verdiği kişilerden fiziksel güç de toplar. Nekron‘un dokunuşu, doğaüstü araçlarla ölümlü olan varlığı soğutabilir. İlk kez 1976 yılının Mart ayında ‘Justice League Of America #128 – “Death-Visions of the Justice League!”  sayısında yer almıştır.

DC Comics  Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

18) Rama Kushna

Tür: İlahi Varlık

DC Comics‘in kurgusal bölgesi olan Nanda Parbat‘ı bilirsiniz. Orası aynı zamanda Ra’s al Ghul‘un ve savaşçılarının üssü olan ve Deadman‘in yaratıldığı yer alan Himayalar‘da bulun bir bölgedir. İşte o yerin Tanrıça’sı ise Rama Kushna‘dır. İlk kez 1967 yılının Ekim ayında ‘Strange Adventures #205 – Who Has Been Lying In My Grave’ sayısında gözükmüştür. İlahi bir varlık olan bu karakter, evrendeki bütün ölçü dengesini ve bütün karmayı yöneten bir Tanrıça’dır.

17) Neh-Buh-Loh / Qwewq

Tür: Kozmik Varlık

Asıl adı Qwewq olan bu karakter, ilk kez 1972 yılının Ağustos ayında ‘Justice League Of America #100 – The Unknown Soldier Of Victory
sayısında yer almıştır. Kendisi kozmik bir varlıktır. Ama diğer kozmik varlıklardan ayrılan bir özelliği vardır. Bu karakterin kendisi bir evrendir. Seven Soldiers Of Victory ekibi tarafından öldürüleceği kehanetini öğrendikten sonra onları öldürmek için yollara düşmüştür.

DC Comics Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

Neh-Buh-Loh, bilinçli bir evrendir demiştik. Kendi içinde süper kahramanların hiçbir zaman evrimleşmediği bir dünyayı barındırıyor. Zaman yolculuğu yapabilir. Kendi maddesinden enerji patlamaları üretebilir. Kozmik radyasyonu ve radyo dalgalarını algılama yeteneği de dahil gelişmiş duyulara sahiptir.

DC Comics / Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

16) Parallax

Tür: Kozmik Varlık

Bu karakterin ‘Green Lantern’ çizgi romanlarını okurken mutlaka ya adı geçer ya da kendisi gözükür. Evrenin korku ve paranoya ile kendilerini yok etmesine neden olabilen, dünyadan dünyaya dolaşan bir parazittir. İlk kez 1988 yılının Mayıs ayında ‘The Green Lantern Corps #224 – The Ultimate Testament’ sayısında yer almıştır.

Sürekli olarak Guardians Of The Universe ve Green Lantern Corps ile karşı karşıya gelmiştir. Hatta bir keresinde Parallax, The Anti-Monitor ve Sinetro güçlerini birleştirmiştir. Kendisi korkudan kaynaklanan enerji kontrolü ve manipülasyonu yapabilmektedir. Korkunun bir örneği olarak büyük miktarda enerji üretebilir. Katı enerji yapıları oluşturma yeteneğine de sahiptir. Enerji verme yetenekleri sarı renklidir. Bir varlıkta en ufak bir korku hissettiği an, o kişiyi kontrol edebilir.

DC Comics / Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

15) Lords And Agents Of Chaos

Tür: Kozmik Varlık

Evrenin yaratılışında yaratılan ve evrendeki kozmik kaosu koruyup onu temsil eden kozmik varlıklardır. Belli bir bedenleri yoktur. Duman ya da bir hayalet gibi görüntüleri vardır. Üyeleri Chaon, Koth, Mordru, Pythia, T’Charr, Tython ve Vandaemon‘dur. Ölümsüzdürler. Evrenin neresinde olursa olsun bir kaos ortamı olursa bundan o an oradadır aslında. İlk kez 1940 yılının Mayıs ayında ‘More Fun Comics‘ sayısında yer almışlardır.

DC Comics / Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

14) Lords And Agents Of Order

Tür: Kozmik Varlık

Evrenin yaratılışında yaratılan ve evrendeki kozmik düzeni koruyup onu temsil eden kozmik varlıklardır. Üyeleri Ametist, Kingbutcher, Deedra, Gemimn, Jheryl, Kilderkin, Kismet, Nabu, Terataya, Shat-Ru ve Ynar‘dır.
İlk kez 1940 yılının Mayıs ayında ‘More Fun Comics‘ sayısında yer almışlardır.

13) Kismet Ahti

DC Comics / Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

Tür: Kozmik Varlık

İlk kez 1992 yılının Ekim ayında ‘Adventures Of Superman #494 – Kismet: The Road Not Taken’ sayısında yer almıştır. Evrenin koruyucularından olan kozmik bir varlıktır. Kendisi Superman ne zaman ölümcül tehlikedeyken ortaya çıkıp ona birçok kez yardım etmiştir. Daha sonra Krona tarafından yakalansa da kurtulmayı başarmıştır.

Kozmik bir varlık olarak DC Comics evreninin zamanının gerçekçi bir şekli olarak Kismet, zaman-mekân ve gerçekliği manipüle edebilir. Kendisi ölümsüzdür aynı zamanda ve acı çekme duygusu da bulunmamaktadır.

12) Monitor

Tür: Kozmik Varlık

Krona‘nın madde ve anti-madde evrelerini yarattığı deneyin neden olduğu kozmik bir dengesizliğe tepki olarak Oa‘nın cansız ayı üzerinde ortaya çıkan bir kozmik varlıktır. Monitor, bütün yaşantısını evrenin sırlarını öğrenerek sessiz meditasyonda geçirmiştir. İlk kez 1982 yılının Temmuz ayında ‘New Teen Titans Vol 1 #21′ sayısında yer alan Monitor daha sonra hayatını The Anti-Monitor ile çatışarak geçirmiştir.

DC Comics / Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

Kozmik bilinç gücü sayesinde The Anti-Monitor‘un varlığını her yerdeyken hissedebilir. Ama The Anti-Monitor‘e göre bir tık daha az güçlüdür. Çünkü, Monitor‘ün güç seviyesi, pozitif madde evrenlerinin sayısına bağlıdır. Eğer sayı azalırsa, yetkileri de azalacaktır.

DC Comics / Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

11) The Anti-Monitor / Mobius

Asıl ismi Mobius olan bu karakter, Monitor ırkına ait kozmik bir varlıktır. Evren yaratıldığında madde var oldu ama bir de anti madde de var olmuştu. Mobius da kendi ırkına karşı olmaya başlamıştır. Evrendeki en güçlü varlıklardan birisi olmuştur. The Anti-Monitor, birçok karakter ile karşı karşıya gelmiştir. Karşısına çıkan birçok karaktere göre çok fazla uzun ve iri olmasının avantajlarından da fiziksel olarak yararlanmıştır.

Öfkesi ile sayısız evreni yok etmiştir ve Spectre bile yeri geldiğinde onunla baş edememiştir. Evrenin maddesini en temel seviyede kaldırabilme gücü vardır. Bununla evrensel dalgalar oluşturma becerisi mevcuttur. Evrenlerin enerjilerini, o evrenin içindeki her şeyi ile yok edip kendi gücüne katabilir. İlk kez 1985 yılının Nisan ayında ‘Crisis On Infinite Earths #1 – The Summoning’ yer almıştır.

DC Comics / Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

10) Krona

Tür: Kozmik Varlık

İlk kez 1985 yılının Ekim ayında ‘Green Lantern #40 – Secret Origin Of The Guardians!’ sayısında gözüken bu karakter, yaklaşık 10 milyar yaşındadır. Kendisinden ‘Ben bir bilim adamıyım. Bilgi arayan kişiyim. Yaratılışın sırrını ve daha önce var olan gerçeği araştırıyorum.’ diye bahseder. Krona, antik Malta ırkındandır. Bir bilim adamı olarak galaksiler arasında düzen yaratmaya çalışmıştır. Mantıksal yolun da sadece bilgi yoluyla olduğuna inanmıştır.

Gerçeği bulma arzusu ve kozmos deneyleri yapmak, kendisini delirtme aşamasına kadar getirmiştir. Beraber çalıştığı arkadaşları ile Guardians Of The Universe olma yolunda ilerlemiştir. Ancak zamanla onlarla ters düşmüştür. Yasaklanmış deneyler yapmaya başlamıştır.

Zihinsel savunmaları, kimsenin konumunu telepatik veya ekstra duyumsal yollarla bulmasını engelleyebilir ve düşmanlarının varlığını gezegen boyutunda uyarabilir. İstediği kişinin zihnini anında ele geçirebilir. Bilim ve teknoloji alanında evrendeki en bilgili varlıkların başında gelmektedir.

9) Mr. Mxyzptlk

Tür: Kozmik Varlık

Bu karakter hayal edebileceği her şeyi yapabilecek kadar güçlüdür. Beşinci boyutun gelmiş kozmik bir varlıktır. Eğlenceye aşırı düşkündür. İlk kez 1944 yılında Kasım ayında ‘Superman #30 – Superman Alias Superman’ sayısında gözükmüştür. Sihir gücüyle her şeyi var ettiği gibi her şeyi tamamen yok edebilir de bir anda.

DC Comics / Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

Mr. Mxyzptlk, mantığın ve gerçekliğin temellerini çok yönlü ölçekte değiştirebilir. Yaralansa bile iyileşmesi an meselesidir. Çeviklik, astral güç, var etme gücü, yok etme gücü, kozmik farkındalık, boyutlar arası seyahat, sihir ve büyücülük gibi şeyler sadece bilinen güçlerinden bazılarıdır.

8) Dr. Manhattan / Jonathan Osterman

Tür: İnsan (Sonradan Kozmik Varlık)

Kendisi Vertigo Comics tarafında Watchmen ekibinde yer alan ve çok ileri seviye güçlere sahip olan bir karakterdir. Artık kendisini DC Comics Rebirth ile zamanla daha da çok göreceğiz. Jonathan Osterman, onu Dr. Manhattan‘a dönüştüren bir radyoaktif parçacık testine yanlışlıkla maruz kalmış bir nükleer fizikçiydi. O kaza sonrası bedeni erimiştir. Sonraki aylarda ise o kazada yok olmayan bilinci giderek materyal form almaya çalışmıştır.

DC Comics / Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

Bu ilerleme, kısmi bedensel yeniden oluşumlarda gerçekleştir. Önce beyin ve gözler de dahil olmak üzere bedensiz sinir sistemi ve dolaşım sistemi olarak, daha sonra kısmen kas iskeleti olarak görülmüştür. En sonunda da tüysüz, çıplak, mavi derili bir adam olarak tam olarak yeniden ortaya çıkmıştır. Bedeni tamamen kuantumdan oluşuyordu.

Varlığını bölebilir ve çoğaltabilir. Bu yeteneğini birçok kez kullanmıştır.
Dr. Manhattan, aynı şekilde, bio-fizyon yeteneği ile bilinçli kopyalarını vücuda geri getirebilir. Geleceğini ve geçmişini bir üçüncü şahıs perspektifinden açıkça görebilir. Zaman çizgisinde istediği gibi seyahat edebilir. Evrenin kozmik ölçekte işleyişine dair tüm bilgilere sahiptir ve evreni istediği gibi denetleme yeteneğine sahiptir.

Gelişmiş duyuları sayesinde olayları o kadar çok hızlı algılar ki neredeyse bir olay hiç gerçekleşemeden bilebilir. Ayrıca hamileliği fark edilmeyerek bir kadının içindeki hamilelik kesesinde daha çocuk oluşmadan çocuğun kalp atışını hissetmiştir. Uçabilir. Güçlü kuvvet alanları yayma yeteneğine sahiptir. Kendisi ölümsüzdür. Vücudunu katı madde ile saflaştırabilir. İnanılmaz bir dayanıklılığa sahiptir. Güneşin yanından geçerken bile zarara uğramamıştır.

Kendisine ait fiziksel bedeni, ortadan kaldırılsa bile kendisini yeniden yapılandırması mümkündür. Tek bir minik hareketiyle insanları ve diğer canlıları parçalayabilir. En rahat hareketleriyle bile yeni evrenler yaratabilir ve onları yok edebilir. Var olan evrene karışabilir. Yeme, içme ve uyuma ihtiyacı yoktur.

7) The Endless

DC Comics / Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

Tür: İlahi Varlık

Tarzları Gotik, Rocker, Punk ve Undergorund olan DC Comics ile Vertigo Comics evreninin en güçlü ailesine sıra geldi. Ailenin yaratıcısı ise Neil Gaiman‘dır. Bu ailenin yaş sıralamasına göre üyeleri şu şekildedir: Destiny, Death, Dream, Destruction, Despair, Desire ve Delirium

Bu aile ilk kez 1990 yılının Aralık ayında bir arada olarak ‘The Sandman #21 – Season of Mists: Prologue’ sayısında yer almıştır. Bu aile aslında ilahi varlıklar olsa da her aile bireyi bir fikri ve duyguyu temsil etmektedir. Ölebilirler ama yeniden yaratıldıkları için ölümsüzdürler. Çünkü, o fikir ve düşünceler var olduğu sürece onlar da var olurlar.

Ailenin en büyüğü olan Destiny, kendisine zincirle bağlı olan kitabıyla beraber geçmişi, şimdiyi ve geleceği görebilir. Bu herkes hakkında ve olaylar hakkındadır. Ailenin ikinci sıradaki olanı Death ise adı üstünde ölümü temsil eder. Gotik ve rocker olarak etrafta sevimli ama çekici bir şekilde etrafta dolaşan bu karakter Azrail değildir. Kendisi sadece ölüm anında ortaya çıkan ve ölüm meseleleri ile ilgilenir.

Üçüncü sıradaki Dream ise mevzunun ana karakteridir. Kendisi bir ilahi varlık olmasına rağmen insancıl hatalar da yapabilir. Bütün canlıların rüyalarını, düşlerini ve hayallerini temsil etmektedir. Dördüncü sırada da Destruction, isimli üye var. Dünyada yıkımı temsil ediyor. Despair,  umutsuzluk fikrini ve duygusunu temsil etmektedir. Desire, ise arzu ve zevkleri temsil eder. Delirium ise ailenin en küçük bireyidir. Keyif, eğlence ne varsa onu temsil eder.

DC Comics / Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

6) Decreator

Tür: İlahi Varlık

DC Comics ve Vertigo Comics evreninin yaratıcı olan The Presence, evreni yarattığında ‘Işık olsun.‘ demiştir ve bu sözler bir gölge gibi evrene düşmüştür. İşte bu düşen varlık da Decreator‘un kendisi olmuştur. Saf bir ilahi varlıktır. İlk kez 1990 yılının Mayıs ayında ‘Doom Patrol #32 – Decreator’ sayısında gözükmüştür. Kendisi ebedi bir varlıktır. The Presence tarafından yaratıldığı için The Presence‘in gölgesi ve gözü olarak da bilinir.

5) Eclipso

Tür: İlahi Varlık

İlk kez 1963 yılının Ağustos ayında ‘House of Secrets #61 – Doctor-7, King Of The Supernatural / Eclipso, The Genius Who Fought Himself‘ sayısında gözükmüştür. The Presence‘in öfkesinin ve intikam ruhunun bir versiyonu olarak ortaya çıkmıştır. Spectre ile aynı görevdedir. İntikam ruhu olarak göreve devam ederken Büyük Tufan‘dan da sorumluydu.

DC Comics / Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

İçinde hep bir parça kötülük olan bu karakter sonra da Cennet‘ten atılmıştır. Cennet‘ten kovulurken güçleri de Karanlığın Kalbi adlı siyah bir elmasla mühürlenmiştir. Ondan sonraki tek amacı eski gücünü
toplamak olan Eclipso, buna rağmen evrendeki en güçlü beşinci varlıktır. 

İlahi bir varlık olan Eclipso, boyut manipülasyonu da dahil olmak üzere çeşitli şeyler için kullanılabilen geniş büyü yeteneklerine sahiptir. Elleri ve sol gözünden enerji patlamaları üretebilir. Aşırı derecede güçlü ve hızlıdır. Sihir, büyü, ölümsüzlük, hızlılık gibi özellikleri vardır.

4) The Spectre / Aztar

DC Comics / Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

Tür: İlahi Varlık

Tanrı’nın Öfkesi olarak da bilinen The Spectre, en karanlık ve en güçlü varlıklardan birisidir. İlk kez 1940 yılının Şubat ayında ‘More Fun Comics #52’ sayısında gözükmüştür. Bir hayalet gibi ortalıkta gezen ve Justice League, Justice Leaguse Dark, Justice League Society gibi ekiplerle bir arada görmeye aşina olduğumuz The Spectre‘nin yaratılışına biraz değinmek de gerekir.

Yaratılıştan sonra Lucifer Morningstar önderliğinde Cennet‘te bir isyan çıkmıştır. İsyan eden melekler yakalanıp ceza olarak Cehennem‘e atılmıştır. Burada ölümlülerin iblis olarak bildikleri varlıklar haline gelmişlerdir. Ama aralarında Aztar adlı sürgün melek iblislerden biri, isyan ettiği için tövbe etmeye başlamıştır Ve Cennet‘teki yaratıcı The Presence‘dan kendisini bağışlamasını istemiştir.

Tövbesine yanıt alan Aztar, Cennet‘in kapılarına gelip burada başmelek Michael‘ın önünde secde edip yaptığı yanlış davranışların ve sorumluluğunu kabul etmiştir. Artık ona ve The Presence‘a hizmet etmek istediğini iletmiştir. The Presence‘in affıyla kendisine yeni bir şans verilmiştir. Kendisine kötülüğe karşı Tanrı‘nın öfkesi ve intikam meleği olma gücü verilmiştir.

Bundan sonra da en büyük gücü dünya üzerindeki kötülüklere ve haksızlıklara karşı Tanrı adına intikam ve öfke gücünü kullanmıştır. Kendisi ilahi varlık bir olduğu ölümsüzdür. Büyüye ve sihre karşı korunaklıdır. Sinirlendiğinde öfkesi ile her şeyi yok edebilir.

DC Comics / Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

3) Michael Demiurgos

Tür: İlahi Varlık

Michael Demiurgos, The Presence‘ın ikinci oğludur ve Lucifer Morningstar‘ın kardeşidir. Kardeşiyle birlikte DC Comics ve Vertigo Comics evreninin ilk yaratılan iki varlığıdır. İlk kez 1990 yılının Kasım ayında ‘The Books of Magic #1 – The Invisible Labyrinth’ sayısında yer almıştır. Silah kullanma kabiliyeti bütün varlıklardan çok daha iyidir. Kanatlarını çok iyi kontrol edebilir. Michael Demiurgos, sonsuz güç, sonsuz dayanıklılık ve sonsuz hıza sahiptir. Hiçlikten bir şeylere yaratılma gücü de vardır. Mutlak ölümsüzdür.

2) Lucifer Morningstar / Samael / Satan

Tür: İlahi Varlık

Lucifer Morningstar, listemizin ikinci sırasında yer alıyor. Neil Gaiman‘ın efsanevi eseri olan ‘Sandman’ çizgi romanında 1989 yılının Nisan ayında ‘The Sandman #4 – Master Of Dreams, Part 4 : A Hope In Hell’ sayısında yer almıştır ve DC Comics ile Vertigo Comics dünyasında adımı atmıştır. Evrenin yaratıcısı olan The Presence ile kavga edip Cennet‘ten Cehennem’e sürülmüştür.

DC Comics / Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

Ama Lucifer MorningstarCehennem‘de sıkılmıştır. Cehennem‘in anahtarını da meşhur Gotik kahramanımız Sandman Dream‘e bırakıp sağ kolu Mazikeen ile dünyaya çıkıp hayatını yaşamaya başlamıştır. En güçlü ikinci varlık olan Lucifer Morningstar en bilinen olarak kullandığı gücü, tabii ki de ateşidir. Her daim Cehennemin ateşinin gücü yanında olan Lucifer, ateşinin gücüyle istediğini yapabilir.

Mutlak ölümsüz varlıklardan birisi olan Lucifer‘i kimse yok edemez The Presence dışında. Ve ölümsüzlüğünün verdiği tecrübesi ile aklını çok iyi kullanıp düşmanlarını sadece akıl oyunlarıyla da rahatça yenebilir. Pek belli etmese de sihir ve büyü tarafında da sağlam numaraları vardır kendisinin. Bu numarasını alevleri ile birleştirip boyutlar arası kapılar da açabilir. Dinlenme ve uyuma gibi ihtiyaçları yoktur. Ölen insanların ya da diğer bütün varlıkların ruhlarını istediği gibi kullanabilir.

DC Comics / Vertigo Comics Evreni'nin En Güçlü 28 Karakteri

1) The Presence

Tür: Yaratıcı

Geldik listemizin bir numarasına. Yani en güçlü varlığa. Dışarıdan bakıldığında 1930’lu yılların, şişman, bıyıklı, takım elbiseli bir İngiliz beyefendisi andırsa da kendisi DC Comics evreninin yaratıcısı ve kurucusudur. Tanrısıdır diyebiliriz. Bu evrende de ilahi varlıklar olunca kendisi de çok nadir olarak orijinal görüntüsünün dışında arada bir dünyada gözükmüştür.

İlk kez 1940 yılının Şubat ayında ‘More Fun Comics #52’ sayısında varlığı gözükmüştür. Tümlüğe sahip olma, her şeyden ve her yönüyle sınırsız yüce gücü vardır. Bir anda aynı hem var olabilir ve hiçbir yerde de olmayabilir. Evrendeki her şeyi bilir ve haberi olur. Sınırsız ve ilahi gücün kendisidir.

Haberi Yazan: Mehmet Arca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: