Eric Emmanuel Schmitt’in ‘Bayan Ming’in Hiç Olmayan On Çocuğu’ Romanı İncelemesi

Eric Emmanuel Schmitt’in ‘Bayan Ming’in Hiç Olmayan On Çocuğu’ Romanı İncelemesi

Bugünün paylaşımı için çok ilginç bir kitap olan ‘Bayan Ming’in Hiç Olmayan On Çocuğu‘nu seçtim. Çin‘de bir otelde tuvalet bekçiliği yapan Bayan Ming, tanıştığı Fransız iş adamına 10 çocuğunun hikâyesini anlatır. Fakat bu durumda bir tuhaflık vardır. O da Çin‘de tek çocuk yasası olmasıdır. Yani yasalara göre Bayan Ming‘in 10 çocuğa sahip olması imkânsızdır.

Eric Emmanuel Schmitt'in 'Bayan Ming'in Hiç Olmayan On Çocuğu' Romanı İncelemesi

Kitabı okurken ‘Sonunda ne olacak? Bayan Ming yalan mı söylüyor yoksa doğru mu? Doğruysa nasıl doğru?’ diye merak etmekten kendimi alamadım. Bunun yanı sıra iş adamının, hikâyelere tepkileri çok güzel yansıtılmıştı. Bayan Ming‘in çocuklarının hikâyeleri birbirinden güzeldi. Fakat benim en sevdiğim hikâye Ru ve Zhou‘nun hikâyesi oldu. ‘Düşünmeden öğrenmek gereksizdir, öğrenmeden düşünmek tehlikelidir.’ diyordu hikâyenin sonunda.

Kitabın sonu ise oldukça güzeldi. En baştan beri hikâyelerin gerçekliğini sorgulayan iş adamına ve tabii ki okura çok güzel bir cevap verildi. Spoiler olmayacağı için kitabın son cümlesini yazacağım. ‘Gerçek, her zaman şüphecilikten pişmanlık duymama sebep olmuştur.’ Alıntılardan da anlaşıldığı üzere bilgelik ve altı çizilesi cümlelerle dolu bir kitaptı.

Konfüçyüs alıntıları çok fazlaydı fakat piyasada bulunan bilgelik temalı KLİŞE kitaplardan hikâyesi nedeniyle çok farklıydı. Ben de bu yüzden sevdim. Bu kısacık (71 sayfa) ama dolu dolu kitaba mutlaka vakit ayırmanızı öneriyorum. Kitabı okuduysanız ya da okursanız bana yazmayı unutmayın.

Günün şarkısı olarak da Gece grubunun en son şarkısı ‘Tik Tak‘ı seçtim. Başka bir paylaşımda görüşmek üzere dostlarım.

Haberi Yazan: Kumsal İpek Oker

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: