‘Omar Dogan’s Girl Seven’ İncelemesi

‘Omar Dogan’s Girl Seven’ İncelemesi

İşte Omar Dogan’ın inanılmaz beğeni toplayan ‘Girl Seven’ kitabı. Udon Entertainment’ın başarılı çalışmalarından olan ‘Omar Dogan’s Girl Seven’, 128 sayfalık bünyesinde Omar Dogan’ın birbirinden güzel pin-up çalışmalarını barındırıyor. Kitap, şimdilik sadece softcover olarak bulunuyor. Ancak Udon’un ileride bir HC basması uzak bir ihtimal değil. ‘Girl Seven’, çıktığı ilk gün itibariyle ciddi derecede yüksek satış rakamlarına ulaştı.

'Omar Dogan’s Girl Seven' İncelemesi

Gerek kitap satışı yapan internet sitelerinden, gerekse Artbook incelemeleri yapan bloglar tarafından tam puanlarla ödüllendirildi. Bakalım neler varmış ‘Girl Seven’da ve neden bu kadar güzelmiş. Öncelikle kitabın içeriği ve yapısıyla başlayalım. ‘Girl Seven’, Omar Dogan‘ın tamamen kendisi tarafından tasarlanmış yedi tane kadın karakterin, çeşitli konseptler halinde çizilmiş pin-up çalışmalarından oluşuyor.

'Omar Dogan’s Girl Seven' İncelemesi

‘Omar Dogan’s Girl Seven’ İncelemesi

Karakterlerimizin isimleri, Lydia, Candy, Jess, Lalli, Nasha, Alexi ve Teera. Bu çalışmalar on farklı kategoriye ayrılmış ve her kategoride bu yedi karakteri farklı giyim tarzları ile görüyoruz. Peki bu kategoriler neler? Uniforms, Furry, Lounging, Summer, Winter, Sports, Martial Arts, Gothic, Swimsuit ve Armour bölümleri, sırasıyla bu kategorileri oluşturuyor.

'Omar Dogan’s Girl Seven' İncelemesi

Kitap, klasik bir tanıtım bölümüyle başlıyor ve ardından bu yedi karakterin ufak ufak basılmış biyografilerini okuyoruz. Sonrasında yukarıda bahsettiğim on kategori başlıyor. Kadın karakterlerin birbirinden güzel çizimlerine bakıyoruz. En sonda da ‘Bonus’ adlı bir bölüm yer alıyor. Bu bölümde de klasik illüstrasyon tipinde, bu yedi karakterin bir arada olduğu çalışmalar yer alıyor.

'Omar Dogan’s Girl Seven' İncelemesi

‘Omar Dogan’s Girl Seven’ İncelemesi

Kitap içerisinde sadece bu Artbook için hazırlanmış seksenden fazla çalışma var. Bu çalışmaların yanında eskizler, kara kalem çalışmaları ve Omar Dogan‘ın yorumları bulunuyor. Omar Dogan‘ın çizimleri kuşkusuz mükemmeldir. Ancak çalışmış olduğu bu konsept, şahsen çok ilgimi çeken bir tarz değil. Tabii her siteden tam not almış bir kitaba, tarzım değil diyerek burun kıvırmak olmazdı.

'Omar Dogan’s Girl Seven' İncelemesi

Girl Seven’ı ciddi ciddi incelemeye karar verdim. Gerçekten her baktığımda çizimler gözüme çok daha hoş göründüler diyebilirim. Özellikle renklendirme tekniğine bayıldım. Zaten her pin-up sayfasında, önceki çalışmanın eskizi yer alıyor. İki resim arasında bakarak renklendirme öncesi ve sonrası arasındaki devasa farkı anlayabiliyorsunuz.

'Omar Dogan’s Girl Seven' İncelemesi

‘Girl Seven’daki kategorilere dönersek eğer ‘Winter’ bölümünde kızları kışlık kıyafetleriyle, ‘Swimsuit’ bölümünde bikini ve mayolarıyla yer alıyor. ‘Sports’ bölümünde her birini farklı bir spor dalıyla uğraşırken, ‘Martial Arts’ bölümünde kılıçlarıyla ve uzak doğu tasarımlı kostümleriyle görüyoruz. Ayrıca bu kitap, yedi bayan karakteriyle öne çıktığı kadar, içerisindeki kostüm tasarımları ile de öne çıkmış durumda haberiniz olsun.

'Omar Dogan’s Girl Seven' İncelemesi

Omar Dogan, hayal gücünün sınırlarını kıyafetler üzerinde kullanmış dersek yanlış olmaz. Çeşitlilik, renkler, uyum, hepsi harika ve favori bölümüm kesinlikle ‘Gothic’ kısmı diyebilirim. Bu bölümdeki çalışmalar gerçekten muhteşem. Diğer kategorilerde de ‘Armour’ bölümü hariç hepsini fazlasıyla beğendim. ‘Armour‘ biraz daha vasat diğerlerine göre. En sonda yer alan ‘Bonus’ bölümü ise bambaşka.

'Omar Dogan’s Girl Seven' İncelemesi

Karakterlerin bir arada bulunduğu çizimlere yer vermiş olan ‘Bonus’ bölümü gerçekten çok başarılı çalışmalardan oluşuyor. Kitap, baskı kalitesi olarak da şahane. Zaten Udon’un baskılarından yana bir şikâyetim olmadı hiçbir zaman canlı renklerinden yana. Kitapta yer alan çizimlerin canlılığına ve tertemiz görünümüne tanık olduğunuzda, beni daha iyi anlayacaksınız.

'Omar Dogan’s Girl Seven' İncelemesi

Ayrıca diğer Artbooklar’da en çok canımızı sıkan durumlardan birisi olan thumbnail çalışmalar, ‘Girl Seven’da yok. Kitabın belki de en büyük artısı. Her çizim tam bir sayfaya yerleşmiş durumda. En ufak bir kırpılma dahi olmadan. Bu yüzden baskı yönünden bende tam puan veriyorum ‘Girl Seven‘a. ‘Girl Seven’ hakkında son paragrafa geldiğimizde, sizlere önerebileceğim bir Artbook olduğunu söyleyebilirim.

Omar Dogan‘ın yeteneği tartışılmaz. Tasarımları gerçekten bir harika. Yedi tane güzel kadınımız var. Rengarenk, canlı bir Artbook kısaca. Hepsinden önce aldığı yorumlar ve ulaştığı başarılardan değerlendirirsek, rafınızda durması hoş olacaktır diye düşünüyorum.

Haberi Yazan: Erdem İdrisoğlu

‘Omar Dogan’s Girl Seven’ İncelemesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: