Ridley Scott Sapiens’i Filme Uyarlayacak

Sapiens
Ridley Scott ‘Sapiens’i Filme Uyarlayacak / Kurmaperver Bir Geek Platformu

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabı akla gelen kitaplardan bir tanesidir. Bilim kurgu sineması denilince de akla ilk gelenlerden bir tanesi mutlaka Ridley Scott‘tur kesinlikle. Beyaz perdeye Alien Serisi, Blade Runner Serisi, GladiatorHannibalKingdom of HeavenAmerican GangsterRobin Hood ve Exodus: Gods and Kings gibi filmleri kazandırmıştır. Bu açıdan bakıldığında tecrübesine laf edilemeyecek derece profesyonel bir yönetmen denilir kendisi için rahatlıkla.

2015 yılında Kolektif Kitap tarafından Türkiye‘de de Türkçe olarak basılıp ardından da birçok hayran edinen Sapiens kitabının yazarı da İsrailli yazar Yuval Harari’dir. 

Hollywood Reporter haberine Ridley Scott ve yönetmen Asif Kapadia bu projede beraber çalışacaklarmış.

Ridley Scott açıklaması, ‘Asif’le yıllardan beri üzerinde ortaklaşa çalışabileceğimiz bir proje arıyorduk. Sapiens aynı anda hem çok eğlenceli hem de tarihi açından son derece önemli bir film olmak için her şeye sahip.‘ şeklinde olmuş.

Sapiens Kitabının Arka Kapağı:

– Homo Sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü?
– Para neden herkesin güvendiği tek şey?
– Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?
– Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?
– Geleceğin dini bilim mi?
– İnsanların miadı çoktan doldu mu?
100 bin yıl önce Yeryüzü’nde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak?

Çoğu çalışma insanlığın serüvenini ya tarihi ya da biyolojik bir yaklaşımla ele alır, ancak Harari 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devrim’le başlattığı bu kitabında gelenekleri yerle bir ediyor. İnsanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeleyen Sapiens, tarihle bilimi bir araya getirerek kabul görmüş anlatıları yeniden ele alıyor.

Harari ayrıca geleceğe bakmaya da zorluyor okuru. Yakın zamanda insanlar, dört milyar yıldır yaşama hükmeden doğal seçilim yasalarını esnetmeye başladılar. Artık sadece dünyayı değil, kendimizi ve diğer canlıları tasarlama becerisi de kazandık. Peki bu bizi nereye götürüyor, bizi neye dönüştürebilir?

30’dan fazla dile çevrilmiş bu kışkırtıcı çalışma özellikle Jared Diamond, James Gleick, Matt Ridley ve Robert Wright’ın eserlerine aşina okurlar için muhteşem bir kaynak.

“Sapiens, tarihin ve modern dünyanın en büyük sorularını gayet yalın bir dille ele alıyor. Çok seveceksiniz!”
-Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik’in yazarı-

“Harari’nin eseri kabul görmüş doktrinlerin karşısında duran fikirler ve şaşırtıcı gerçeklerle bezeli.”
-John Gray, Financial Times-
(Tanıtım Bülteninden)

Yazar: Mehmet Arca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: