İlk ve Tek Türk G.I. Joe: Taurus

Taurus karakterini tanıtım için seçmemdeki en önemli etken, Türkiye doğumlu olan ilk ve tek G.I. Joe olmasıdır. Ayrıca sevdiğim tarihi karakterlerden olan Osmanlı Kaptan-ı Derya’Barbaros Hayreddin Paşa‘ya benzetmemin de büyük bir etkisi var.

Taurus Yani Mustafa Karagöz

Karakter hakkında ufak bilgiler vermek gerekirse eğer, ‘Bull’ lakabını kullanıyor. Gerçek ismi ise Varujan Ayvazyan‘dır. Bazı kaynaklarda da isminin Mustafa Karagöz olduğundan bahsediliyor. Doğum yeri Türkiye olduğu bilinmekle beraber doğduğu şehir de İstanbul‘dur. Bazı kaynaklarda ise Ankara diye de geçiyor. Bu değişimlerin sebebi ise G.I. Joe‘un çizeri olan Larry Hama‘nın en başta bu karakteri, bir Türk olarak tasarlaması fakat 80’lerdeki siyasi durumdan ötürü bu Türk karakter Hasbro tarafından değişime uğruyor.

İlk ve Tek Türk G.I. Joe: Taurus

Taurus karakteri ise, ilk zamanlarda sirklerde yapılması zor olan güç gösterilerini gerçekleştiren iri kıyım bir oyuncuyken zaman zaman Interpol için de gizli çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalarda ve operasyonlarda başarılı olunca da G.I. Joe‘nun ilgisini çekmiştir. Böylece Taurus yani Mustafa Karagöz de G.I. Joe ile tanışmıştır. 

Aldığı eğitimlerle birlikte birçok yeni dil öğrenmiştir. Patlayıcılar, dağcılık ve özellikle pala türü kılıç gibi kesici aletleri kullanmakta ustalaşmıştır. Artık zamanla da daha dayanıklı ve daha güçlü bir hale gelmiştir. G.I. Joe‘nun alt ekiplerinden‘e üyedir. Srg. Slaughter‘ın takımının Mercer ve Red Dog ile beraber vazgeçilmez üç elemanından biri olmuştur. 

Yazar: İlkay Alikaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: