X-Men’in İdealist Lideri: Cyclops

X-Men'in İdealist Lideri: CyclopsScott Summers, yani Cyclops test pilotu Binbaşı Christopher Summers ile Katherine Anne‘in büyük oğludur. Kardeşi Alex Summers ile birlikte Alaska‘da doğup büyümüştür. On iki yaşındayken Scott Summers ve ailesi özel uçakları ile tatilden dönüyorlardı. Bir Shi’ar uzay gemisi tarafından saldırıya uğramışlardır. Bu saldırı, uçaktaki paraşütlere de zarar vermiştir. Sadece bir tane paraşüt kalınca Katherine Anne, paraşütü Scott Summers’a verip ve kardeşi Alex Summers‘ı da tutmasını söylemiştir. Katherine Anne ve Christopher Summers birbirlerine veda ederken Scott Summers da uçaktan kardeşiyle birlikte atlamıştır.Scott Summers‘ın mutant belirtisi olan optik ışınları ilk kez kendini göstermiştir ve düşüş hızlarını yavaşlatmıştır. İki kardeş kurtulsa da Scott Summers, inanılmaz bir baş ağrısı çekmeye başlamıştır. Beyin hasarı aldığı düşünülen Scott Summers hastaneye kaldırılmıştır. Kardeşiyle birlikte travmayı atlatmaya çalışırken bu olaylar yüzünden Mr. Sinister‘ın dikkatini çekmiştir.

Mr.Sinister‘ın bir yetimhanesi vardı. Scott Summers ve Alex Summers‘ı birbirinden ayıran Mr. Sinister, Scott Summers‘da bir potansiyel görmüştü.

Cyclops: X-Men’e Giriş

X-Men'in İdealist Lideri: Cyclops

Günün birinde Scott Summers, lazer ışınlarıyla yanlışlıkla yetimhanenin çatısını havaya uçurmuştur ve bu yüzden bir yıllık ceza almıştır. Scott Summers, iyileştiğinde ise Mr. Sinister‘ın işkence gibi olan deneylerine maruz kalmıştır.
On beş yaşına geldiğinde de Scott Summers, yetimhaneden kaçmıştır ama bir mutant suçlusu olarak bilinen Jack Winters tarafından bulunmuştur. Scott Summers‘ı bir nükleer güç merkezine saldırmak için zorlamıştır. Scott Summers da bunu sadece kendisini öldüreceğini bildiği için kabul ettiğini söylemiştir. Bu arada Profesör Charles Xavier adında bir adam, FBI‘ın da yardımıyla Scott Summers‘ı arıyordu. Jack Winters’ı, Scott Summers’ın yardımıyla alt eden Profesör Charles Xavier, Scott Summers’a bir teklifte bulunmuştur. Bu teklifi kabul eden Scott Summers, artık Profesör Charles Xavier‘ın yetenekli gençler okulunun bir öğrencisi olmuştur.

Profesör Charles Xavier ona gücünü nasıl kullanacağını öğretmiştir ve böylece Scott Summers, Cyclops kod adıyla ilk X-Men‘in ilk üyesi olmuştur. Hiçbir zaman gücünün tamamını kullanamamıştır fakat artık gücünü kontrol edebilmiştir.

X-Men'in İdealist Lideri: Cyclops

Kısa bir süre sonra da yeni mutantlar ile tanışmıştır ve onlarla çok iyi anlaşmıştır. Mutantlar, fiziki durumu yüzünden ona Slim Summers lakabını takmıştır. Zamanla da Profesör Charles Xavier ile aralarında bir baba-oğul bağı oluşmuştur. Cyclops, Profesör Charles Xavier‘ın en yetenekli öğrencisiydi. Ve Profesör Charles Xavier‘dan sonra onun işini devam ettirecek kişi olarak seçilmiştir.

Yazar: İlkay Alikaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: